Kinoa Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dünya çapında artan nüfus, tüketimin artması ve gıda alanlarının zamanla verimsizleşmesi ile birlikte alternatif besin türleri üzerinde yoğun bir çalışma ve araştırma sürdürülmektedir. Geleceğimizi şekillendirecek olan besinlerin oluşturulabilmesi için şimdiden yapılan bu çalışmalar sonucunda da Kinoa üretimi son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin belirli bölgelerinde oldukça popüler olan ve ekmek yapımda da kullanılan Kinoa bitkisi tohumu, artık ülkemizde de yetiştiricilerin hedefi haline geldi. Kinoa tohumu ekip hasat ederek para kazanmak için en verimli dönemde olduğumuz söylenebilir; çünkü bu alanda üretim yapan kişi sayısı şimdilik çok az.

Kinoa Yetiştiriciliği Hakkında

Kinoa yetiştiriciliği yapmak ve kinoa pazarlama alanından para kazanmak istiyorsanız işte tarımsal olarak izlemeniz olan yol şöyledir:

Kinoa’nın tohumları yaklaşık olarak 2 milimetre çaptadır. Kinoa tohumlarının bu küçük boyutu ve yapısı nedeniyle de büyüme enerjileri oldukça düşüktür. Kinoa yetiştirmek için ekimi yaparken bu nedenle çok derine tohum ekmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Maksimum 1.3 cm derinliğine kadar tohum ekimi yapmanız gerekmektedir, aksi halde tohumlarınız filiz veremeyecektir.

Güçsüz yapısı olan Kinoa tohumunun yetişirken diğer engellerden etkilenmemesi için mibzer aracılığıyla sıralı ekimi yapılmalıdır. Sıraların aralıkları 35 cm olduğunda Kinoa tohumları en verimli şekilde büyüme gösterebilmektedir.

Satış Süreci

Yıldızı henüz parlamaya başlayan kinoa pazarı henüz aksak; ancak güçlü bir şekilde ilerlemektedir. Bu alanda yetiştiricilik yapan kişiler temel olarak elde ettikleri tohumları aktarlara satmaktadır. Organik ve sağlıklı bir ürün olarak çok sayıda kişi tarafından talep edilen bu ürünün üretimi henüz buğday gibi yoğun bir seviyeye ulaşmamıştır. Buğday ve pirince alternatif olarak hayatımıza hızlı bir şekilde giren kinoa, güçlü bir protein deposudur ve bu nedenle de aktarlar, organik ürün satan merkezler ve birimler bu ürünü yetiştiricilerden talep etmektedir.

Şimdiden satış için meraklı iseniz o halde bugün paketler halinde kilo ile satılan kinoa satış fiyatı 200 TL’den başlamaktadır diyebiliriz. Yetiştirdiğiniz kinoanın türüne göre farklılık gösteren bu fiyatı, siz sadece yetiştirici olarak pazarlıyor olsanız bile çok iyi paralar kazanabilmeniz mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ