Girişimcilerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Her birimizin farklı özellikleri ve yetenekleri vardır. Kişinin özelliklerini ailesi, arkadaşları, çevresi, aldığı eğitim veya yaşam tarzı şekillendirir. Hiçbirimiz aynı şartlarda ve aynı çevrede yetişmediğimiz için aynı olmayı düşünemeyiz. Hatta aynı çevrede veya aynı ailede yetişmiş insanlar bile çok farklı özelliklere sahiptirler. Kişisel özelliklerimiz düşünce tarzımıza ve geleceğimize yön verir. Sahip olduğumuz bütün özelliklerimiz iş hayatımızı da etkiler. Her insanın yapacağı iş aynı değildir. Bazı insanlar çok sakin ve tek düze bir iş isterken bazı insanlar da aksine hareketli ve aktif olacakları bir iş isterler. Bazı insanlar da girişimci olmayı tercih eder. Girişimcilerin kişisel özellikleri farklılık gösterdiği gibi ortak özellikleri de vardır. Girişimcilerin sahip olması gereken özellikler:

İleri Görüşlü Olmak

Bir girişimci için en önemli özelliklerden birisi ileri görüşlü olmaktır. Girişimci yaptığı işin başından sonunu görebilmeli ve ona göre önlemini alabilmelidir. Girişimci kişi yapacağı bir işin iyi olup olmayacağını, kendisine kazanç sağlayıp sağlamayacağını en başından görüp ona göre adım atar. Aslında bir girişimci sağlam adımlarla ilerler.

Özgüvenli Olmak

Girişimcilerin özelliklerinden bir diğeri ise özgüvenli olmalarıdır. Özgüvenli olmak kendisinden başka herkesi küçümsemek, değersiz görmek demek değildir. Özgüvenli olmak kişinin kendisine güvenmesidir. Girişimci kişiler yapacakları işlerde kendilerine ve yeteneklerine güvenirler ve böyle yola çıkarlar. Özgüveni yüksek girişimciler risk almaktan da korkmazlar çünkü risk almakta girişimciliğin bir parçasıdır.

Planlı Olmak

Girişimci insanların ortak özelliklerinden en önemlilerinden birisi de planlı olmalarıdır. Girişimci kişiler zamanı nasıl kullanacaklarını çok iyi bilirler. Yapacakları işleri ertelemeden yaparlar ve önündeki işe odaklanırlar. Zaman oldukça önemli bir faktördür.

Araştırmacı Olmak

Girişimci kişiler aynı zamanda çok iyi birer araştırmacıdırlar. Onlar için ben bunu bilmiyorum, deyip çekilmek yoktur. Bilmiyorlarsa bile araştırırlar ve bilgi sahibi olurlar. Girişimci kişilerin merak duyguları yüksektir ve öğrenmek isterler.

Motivasyonun Yüksek Olması

Girişimci kişiler karşılaştıkları sorunlar yüzünden umutsuzluğa kapılmazlar. Başarısız olmayı bile bir başarı olarak görürler ve hiç pes etmezler. Girişimci kişilerin başarısının altında hep motivasyonlu, istekli olmaları yatar. Girişimci kişiler olayların hep pozitif yanını görürler ve onlardan ders çıkarırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ