Düğün Salonu Nasıl Açılır?

İş kurmayı düşünen bireylerin, hele ki yaz aylarında aklından geçenlerin biri de düğün salonu açmaktır. Çünkü yaz mevsimi geldiğinde sünnet, düğün, nişan, kına geceleri, doğum günü partileri, okul baloları derken neredeyse tüm yaz hiç boş kalmayan düğün salonlarına rastlarız. Doğal olarak çokta cazip görünüyor. Düğün dernek yapmayan pek bilmez; ama işin içine girdiğinizde büyük rakamlarla düğün salonlarının tutulduğunu görürsünüz.

Düğün Salonu Nasıl Olmalı?

Öncelikle değineceğimiz kriter düğün salonunun nerede açılması gerektiğidir. Düğün salonları şehir merkezine ne kadar yakın olursa o kadar iyi. Çünkü davetlilerin farklı vesayet kullanarak düğüne yetişmeleri genel anlamda sıkıcı olabiliyor ve davetliler genelde hep merkeze yakın düğün salonlarının olmasını isterler, doğal olarak düğün sahipleri de. Açacağınız düğün salonu aydınlık ve ferah olmalı. Düğünler daha çok yazın yapıldığı için havalandırmaların ve serinliğin iyi ayarlanması gerekir. Bunlar ince; ama önemli detaylardır. Diğer yandan hijyen ve organizasyonun eksiksiz olması zaten sizi aranılan bir salon yapmaktan alıkoyamaz.

Peki, Bu İş Ne Kadar Karlı?

Düğün salonu işletmeciliği karlı mı derseniz en basitinden şöyle söylemek gerek. Gecelik kiraladığınız bir salondan aldığınız paranın üçte ikisi size kar olarak kalır. Düğün salonunda gider olarak göstereceğiniz orkestra, düğün pastası, içeceği ve servis elemanları. Davetiye, pasta, kuaför, fotoğraf gibi şeyler anlaştığınız firmalarla indirimli olarak da müşterilere sunabilirsiniz. Yani karınız muhakkak olacaktır. Açacağınız düğün salonunun kirasına oranla bu değişim gösterir.

Bir düğün salonunun kazancı gecelik 15.000 TL ortalama. Bu düğün salonu ne çok lüks ne çok standartın altında. Elbette ki düğün salonunun metrekaresine göre fiyatlamalarda oynama olabilir. Ama açacağınız salon için elinizde de en az 60.000 olması gerek. Alacağınız kredilerle istediğiniz bir düğün salonuna sahip olamak hiç de zor değil. Bu meblağı büyük ihtimalle bir yılda kara dönüştürebilirsiniz.

Düğün salonunu açmak için KOSGEB kuruluşundan yararlanabilir miyiz, sorusu çokça sorulur; ama biz buna üzülerek hayır diyoruz. KOSGEB’in vereceği krediler arasında düğün salonu gibi mekanlar yok. Ama bankalardan yararlanarak yine bu işe sahip olmak hiç zor değil.

Düğün Salonu Açmak İçin Gereken Belgeler

Düğün salonu açmak için belediyeden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Adres belgeniz, tapu fotokopiniz, binanın kullanma iznini (yine belediyenin imar ve şehircilik müdürlüğüne onaylatmalısınız), oda faaliyet belgesi, sicil tasdiknamesi, gürültü ölçüm monitör faturası, elemanların SGK kayıtları için kimlik fotokopileri ve maliye yoklama fişi gibi belgeler düğün salonunuzu açmak için gereken belgeler arasında. Yasal gereklilikler konusunda eksik ve hata yapmamak için bir avukatla anlaşırsanız daha kolay çözülmesine neden olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ