Devlet Hangi İş Alanlarına Teşvik Veriyor?

Ülkemizde ekonominin gelişebilmesi, yerli üretimin özendirilmesi, istihdamın arttırılması ve enflasyonun dengeye getirilebilmesi için ekonomik alanda birçok destek ortaya konulmaktadır. Geliştirilmesi gereken iş alanlarına yönelik olarak devlet önemli destek projeleri ortaya koymaktadır ve bu alanlarda iş kurmak isteyenlere özel teşvik ödemeleri, hibeler ve krediler sağlanmaktadır. Üstelik çok kolay şartlar ile bu imkanlardan faydalanmak mümkün olabilmektedir.

Temel olarak devlete destekli iş kurma için KOSGEB’e başvurmak gerekmektedir. Kurumun verdiği 32 saatlik eğitim sonunda girişimci sertifikasının alınması ve projenin kuruma sunularak onay alması gerekmektedir. Eğer kurum sunmuş olduğunuz iş fikri için onay verirse hibe desteği alınabilmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki devlet, çiftçilik işi için başvuru yapanlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile 50.000 TL’ye kadar hibe imkanı sunmaktadır.

Son yıllarda hangi projelerin destek aldığı ise bu alanda teşvik ödemesi almak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Biz de kosgeb ile iş kuranların yorumları üzerinden analiz yaptığımızda projesi tamamlanmış olan şu işlerin teşvik aldıklarını fark ettik:

Madencilik ve Taş Ocakçılığı

Ülkemiz madenler ile ilgili olarak güçlü bir alt yapıya ve gizli cevher olanaklarına sahiptir. Halen keşfedilmekte olan çok sayıda madenimiz vardır. Bu yönden KOSGEB tarafından en çok desteklenen iş alanlarından birisi de madenciliktir.

Ham Petrol Çıkarımı

Ham petrol ve doğal gaz çıkarımı işi ile ilgili olarak hazırladığınız projenizi geliştirmek ve işinizi kurmak istiyorsanız bu alanda da KOSGEB’ten teşvik ödemesi alabilmeniz çok yüksek olasılıkla olumlu olacaktır.

İmalat Sektörü

Bu alan kosgeb desteği alan iş fikirleri arasında kurulumu ve yapışı diğerlerine göre kolay bir fikirdir. Yerli üretimin ve istihdamın arttırılması, sağlıklı gıda ve besin üretiminin sağlanması için büyük öneme sahip olan imalat sektöründe iş kurmak için KOSGEB’e başvurduğunuzda, teşvik alma olasılığınız yine yüksektir. Bu alan ile kırmızı et ve tavuk eti üretiminde bir markaya dönüşebilmeniz mümkündür. Ayrıca sebze ve meyve alanında da imalata girişebilir ve kısa sürede geniş bir pazara yayılarak kazanç elde edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ