Çiftçilere Altın Fırsat: Hindi Yetiştiriciliği!

Hindi yetiştirme konusunda gayet karlı ve aynı zamanda özel bakım istemeyen hayvan türü olmasından dolayı çok sık talep görmektedir. Günümüzde ise birçok kişi eti için bu hayvanları yetiştirmeye sıcak bakıyor. Şimdi sizleri kendi çiftliğinizde hindi yetiştiriciliği konusunda merak edilen tüm detaylar hususunda bilgilendireceğiz.

Hindi yetiştiriciliği hususunda öncelikle hayvanın neyinden faydalanmak istediğinize karar kılmalısınız. Yumurtaları veya eti için tavuk yetiştiriyorsanız, hindiye yönelerek çok daha fazla para kazanma fırsatlarına erişebilirsiniz. Bakımları birbirine benzeyen bu iki hayvan türü, tavuklara nazaran biraz daha hassas olmasından dolayı daha dikkatli ve korunaklı alanda bakılması gerekmektedir.

Irk seçimi durumları!

Irk seçimi yapılırken geniz bölgesi beyaz olan hindilere yönelmenizi tavsiye ederiz. Küçük çiftliklerde veya otlaklarda kolayca yetiştirilebilir ve eti oldukça lezzetlidir. Bronz ve Beyaz Hollanda da et üretimi için tercih edilen bir hindi türüdür. Orta büyüklükte olan Hibrit Hindileri de çok sık rağbet gören bir diğer çeşittir.

İlkbahar ayı hindi yetiştiriciliği konusunda önemli bir süreçtir. Tavukların yumurtalarına benzeyen bir kuluçka makinesinden kurabilir ve daha sonrasında üretimleri sağlayabilirsiniz. Hindi yetiştiriciliği konusunda sıcaklıkların 30 ila 40 derece arasında olması, kuluçkaların daha rahat çıkmasına yardımcı olur. Her hafta 5 derece kadar ısıyı kısarak daha verimli sonuçlar almak da söz konusu olabilmektedir.

Hindi barınağı yapımı!

Çiftçilerin büyük bir bölümü hindilerin dışarıda gezmesine izin verir. Bunun için öncelikle kümesin etrafını sarmak gereklidir! Hindiler için en uygun otlak türü kısa çimlerdir. Kızıl yonca ve çayır otunu da çok seven hindiler, rakunlara ve çakallara karşı korunaklı bir çiftlikte tutulması gerekmektedir.

Yerini haftalık olarak değiştirin ve böylelikle daha temiz kalmasına olanak tanıyın. Yemlikleri ve suluklarında yerini değiştirerek gübre çoğalmasının önüne geçmek sağlanabilmektedir.

Hindilerin yemlenmesi ve sulanması hususunda bir düzine (12 adet) hindi için günlük minimum 7 litre içme suyu gerekmektedir. Bunun için otomatik bir suluk alabilirsiniz. Tahta yemlikler tercih ederek daha üstün bir hizmet sunabilirsiniz. Zaman geçtikçe hindilerin her biri günde 400 ila 500 gram arası yem tüketmeye başlarlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ